Marzysz o własnym ogrodzie? Mieszkasz w bloku? Posiadasz duży balkon? A może chcesz, aby stał się on Twoim azylem? Oto kilka porad, jak przeistoczyć swój balkon w prawdziwy ogród.

Jakie rośliny na balkonie?

Jeśli planujesz stworzyć ogród na balkonie, to warto wiedzieć co i kiedy sadzić.  Rośliny należy dobierać do warunków, jakie panują na balkonie. Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie rośliny lubią słońce. Do tych, które potrzebują promieni słonecznych są bratki, lobelie czy surfinie. Jeśli twój balkon charakteryzuje się półcieniem, to warto zainwestować w  begonie bulwiaste, ciemierniki, trawy ozdobne czy paprocie.

Zioła na balkonie

Balkon to świetne miejsce, aby zacząć własną uprawę! Oprócz kwiatów możesz też  posadź zioła i warzyw. Aby dodać klimatu twojemu balkonowi wybieraj gatunki ziół, które są aromatyczne i oprócz przyjemnego zapachu przydadzą się też  w kuchni.

Do takich roślin należy np. mięta, oregano czy  tymianek czy cząber. Jeśli chodzi o warzywa, to na balkonie można spokojnie uprawiać takie gatunki warzywa jak, pomidory, ogórki czy rzodkiewka. Jeśli Twój balkon jest mały, warto zakupić specjalny pionowy warzywniak, dedykowany specjalnie małym przestrzeniom.

Jak urządzić balkon?

Aktualnie ogrody na balkonie są urządzane, tak aby wyglądały naturalnie. Dekoracje wybiera się w kolorach ziemi. Najlepiej sprawdzą się rzeczy wykonane z drewna czy wiklina. Jeśli chcesz, żeby Twój balkon był też miejscem odpoczynku warto zainwestować w niski stolik lub blat, który będzie zamontowany do balustrady. Oczywiście wszelkie hamaki, leżaki to must have każdego balkonu.

Jeśli chcesz stworzyć swój azyl, to balkon będzie najlepszym miejscem.

2 Replies to “Ogród na balkonie – inspiracje

  1. Mój balkon ewidentnie ma niewykorzystany potencjał. Może ten wpis mnie zainspiruje i w końcu odpowiednio o niego zadbam.

  2. U mnie na balkonie znajdują się przede wszystkim zioła, których używam w kuchni – świetna sprawa, polecam każdemu 😉

Comments are closed.