Dobra wiadomość, dla wszystkich, którzy chcieli się budować! Od 3 stycznia 2022 każdy kto ma swoją własną działkę może wybudować się na niej o wiele szybciej niż było to w poprzednich latach!

Budowa domu bez pozwolenia w 2022 roku

Wcześniej zanim podjęto jakiekolwiek działania na działkach potrzebne było urzędowe  pozwolenie na budowę. Była to decyzja specjalnych urzędów, która była niezbędna do rozpoczęcia i przeprowadzenia budowy np. Domku jednorodzinnego na terenie działki.. Jednak  od 3 stycznia 2022 r wszystko się zmieniło! I to na lepiej! Każda osoba, która posiada swoją własną działkę budowlaną, ma prawo wybudować na niej nieruchomość do 70 m kw. Może być ona do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. I to bez wcześniejszego załatwiania dokumentów.

Warunki budowy bez pozwolenia

Aby spełnić warunki budowy bez pozwolenia, oprócz wielkości obiektu, który nie może przekraczać 70 m kw, trzeba spełnić parę innych warunków. Po pierwsze nasz budynek musi być zbudowany na terenie naszej działki. Po drugie przed startem budowy trzeba zgłosić specjalne dokumenty w organie administracji architektoniczno-budowlanej, które potwierdzają, że nasza budowa jest w celu zaspokojenia naszych potrzeb mieszkaniowych oraz, że przejmujemy odpowiedzialność za kierowanie budową.  Dodatkowo trzeba poinformować  nadzór budowlany o planowanym terminie rozpoczęcia budowy. Ma to na celu zagwarantować bezpieczeństwo dla budowy naszego obiektu. A to nie koniec zmian! W 2023 prawo to ma zostać jeszcze bardziej rozszerzone! Ustawa ma się pojawić już jesienią 2022.

2 Replies to “Budowa domu bez pozwolenia 2022 – przepisy, inspiracje

  1. Słyszałem już kiedyś o budowach bez pozwolenia. Chyba mocnej zainteresuję się tym tematem. Dzięki za wpis!

Comments are closed.